LIKOPEN

LIKOPEN to organiczny związek chemiczny z grupy karotenoidów, który nadaje pomidorom, arbuzom i niektórym innym owocom i warzywom ich charakterystyczny czerwony kolor. Jest jednym z najpotężniejszych antyoksydantów, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem spowodowanym wolnymi rodnikami.

Likopen działa jako przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki w organizmie, zapobiegając uszkodzeniu DNA i innych ważnych składników komórek. Regularne spożywanie produktów zawierających barwnik może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, chorób oczu, a także niektórych rodzajów raka, takich jak rak prostaty, płuc i żołądka.

Przeciwutleniacz ma również pozytywny wpływ na układ odpornościowy i zapobiega zapaleniu. Może również pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, zwłaszcza u osób narażonych na działanie promieni UV. Likopen jest lepiej przyswajalny z jedzenia poddanego obróbce termicznej. Ponieważ proces ten łamie ścianki komórkowe i ułatwia wchłanianie tego związku. Likopen jest jednym z wielu ważnych składników odżywczych, które należy uwzględnić w zbilansowanej diecie.

Dawkowanie: 10-20 mg na dzień.