Czy DMHA 2-Aminoisoheptane jest godnym następcą geraminy?
Geramina znana również pod nazwami 1.3-dimethylamylamine czy metyloheksanamina, to silna substancja stymulująca, która od kilku lat napędzała najmocniejsze przedtreningówki i spalacze. Substancja była również do kupienia w postaci monopreparatu, który cieszył się powodzeniem wśród osób lubiących miksować własne stacki. Niestety restrykcje prawne szybko objęły geraminę swoimi mackami, powodując, że regularnie znika ona z rynku, a producenci musieli pokombinować z jej godnym następcą. Tym oto sposobem na rynku pojawiło się DMHA 2-Aminoisoheptane, które zostało okrzyknięte godnym następcą geraminy.
Czy znajduje to swoje odzwierciedlenie w działaniu?
Czy DMHA godnie zastępuje DMAA?
Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czym jest DMHA 2-Aminoisoheptane?
2-Aminoisoheptane należy do grupy stymulantów o silnym działaniu pobudzającym, nootropowym i termogenicznym. DMHA pojawiło się w USA, w suplementach, już około 2016 rok, a w Europie stało się popularne na początku 2019 roku, gdzie oficjalnie zbanowano geraminę. DMHA znane jest również w postaci ekstraktu z rośliny Juglans Regia, która obfituje w alkaloidy. Tak naprawdę pod nazwą 2-Aminoisoheptane kryją się dwie substancje: 2-amino-6-metyloheptan i 2-amino-5-metyloheptan, jednak w suplementacji wykorzystywana jest -amino-6 -metyloheptan. Inne spotykane nazwy w blendach, to Octodrine, 1,5-dimetyloheksyloamina. To z tej ostatniej wziął się skrót DMHA, który przyjął się medialnie i zapisywany jest w nazwach suplementów.
Działanie 2-Aminoisoheptane
DMHA, podobnie jak DMAA i DMBA (AMP Citrate), sklasyfikowane są, jako stymulanty sympatykomimetyczne [1]. Główne ich działanie polegać będzie na stymulowaniu uwalniania dopaminy i norepinefryny, które działają poprzez zwiększenie euforii i czujności. Po zastosowaniu suplementu jesteśmy pobudzeni i towarzyszy nam lepsze samopoczucie. Jesteśmy bardziej nastawieni na działanie, pozytywnie nakręceni. DMHA dobrze przechodzi przez barierę krew-mózg, co wywołuje silną odpowiedź ze strony układu nerwowego, co powoduje silne skupienie oraz euforię.
Kolejnym działaniem, nasilającym stymulacje układu nerwowego jest znaczne powinowactwo DMHA do katecholamin. Zmniejszenie wychwytu zwrotnego epinefryny i norepinefryny przekłada się na większą ich obecność w ustroju [2]. Dodatkowo DMHA wykazuje działanie zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, dając typowe odczucie “zimnego nosa” po zastosowaniu suplementu. Efekt ten wykorzystywany był w celu łagodzenia skutków infekcji górnych dróg oddechowych, co ułatwiało m.in. oddychanie. Istnieją również pewne przesłanki, że DMHA może powodować rozszerzenie oskrzeli, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie wydolności organizmu.
Powyżej skupiliśmy się głównie na opisie działania wspomagającego wysiłek, a co z wykorzystaniem DMHA podczas pracy umysłowej, czy nauki?
Jak zostało wspomniane wyżej w tekście, działanie pobudzające nie jest tak agresywne, jak w przypadku DMAA. Oznacza to, że DMHA sprawdzi się również podczas pracy umysłowej i nauki. Co więcej, stymulowanie wyrzutu dopaminy może przyczyniać się do zwiększania pamięci epizodycznej [3]. Wykazano również, że dopamina pozwala dłużej wytrwać w działaniach. Oznacza to, że osoby z wysokim poziomem dopaminy będą bardziej skupione i zaangażowane na zadaniu. Takie zachowanie może być przydatne zarówno podczas pracy, nauki, jak i treningu.
Na koniec należy wspomnieć o działaniu… prozdrowotnym.
Tak! DMHA wykazuje również działanie prozdrowotne jak wsparcie w leczeniu grzybicy układu pokarmowego, czy też działanie przeciwbakteryjne [4]. Niestety ma to również swoje złe strony. Jeżeli substancja okaże się bardzo skuteczna i będzie naprawdę dobrze sobie radzić w leczeniu ww. przypadłości, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostanie wykorzystana na potrzeby leczenia i zarejestrowana jako lek. Oznaczać to będzie, że ponownie producenci suplementów dostaną bana, tym razem na zastosowanie DMHA w swoich produktach. Czy tak się stanie? Czas pokaże. Na razie możemy się cieszyć dodatkiem bez większych ograniczeń.
DMHA vs DMAA?
Przyjmuje się, że siła działania DMHA jest w 80% porównywalna do siły DMAA. Oczywiście tego typu porównania są jedynie subiektywnymi odczuciami wielu użytkowników przedtreningówek i mogą one wynikać z połączenia różnych substancji aktywnych. Jednak w tym porównaniu istnieje pewna zależność, którą również potwierdzamy. Oczywiście nie jest to porównanie 1:1 ilości substancji aktywnej.
Około 150 mg DMHA odpowiada sile działanie 50 mg DMAA. Jeżeli do tej pory DMAA w dawce 30-50 mg dobrze na Ciebie działało, tak suplementy z ilością 100-150 mg DMHA powinny dać w 80% podobne wrażenie. Brzmi całkiem nieźle!
Różnicą w działaniu DMAA i DMHA jest również mniej agresywne działanie DMHA. Mamy tutaj na myśli to, że DMHA pobudza, mocno nakręca na aktywność, ale nie powoduje rozkojarzenia, a działa silniej nootropowo. DMHA pozwoli nam skupić się na czytaniu i nauce w taki sposób, że sporo z tego zapamiętamy. W przypadku DMAA pobudzenie psychoruchowe jest tak silne, że, nawet gdy usiądziecie do książek, to raczej mało co z tego zapamiętacie.
Z czym łączyć DMHA?
DMHA samo w sobie działa już całkiem nieźle. Oczywiście z naszego doświadczenia wynika, że około 150-200 mg da nam już ciekawy poziom pobudzenia, który jest w stanie utrzymywać się przez 3-4 godziny, w zależności od reakcji indywidualnej organizmu. Dobrym uzupełnieniem jest tutaj kofeina w dawce 200-300 mg, która zawsze stanowi dobry podkład, jeżeli chodzi o działanie silniejszych stymulantów. Kofeina pozwoli nam na nieco łagodniejsze zejście ze środka, nie będziemy czuć wyraźnie, że przestał on działać. Osoby zaawansowane, które lubią mocne mieszanki, mogą z powodzeniem dodać jeszcze alfa johimbinę w ilości 1 mg. Podsumowując mieszanka 150 DMHA, 200 mg kofeiny i 1 mg alpha johimbiny będzie rozwiązaniem, które powinno zadowolić każdego, kto lubi silne pobudzenie podczas treningu.
W jakich suplementach dostaniemy DMHA?
W naszej opinii, 5 najciekawszych suplementów, jakie obecnie zawierają solidną dawkę DMHA to:
- Apollon Nutrition Assassin, który zawiera ekstrakt z rośliny Juglans Regia, będący źródłem DMHA.
- Submission Science Roky KO Round 2, posiadający w składzie 2-Aminoisoheptane,
- Hammer Labz Monster Strengh z 2-Aminoisoheptane w składzie,
- Centurion Labz Rage z 2-amino-5-metyloheptan w składzie,
- Gold Star Triple X z 2-Aminoisoheptane w składzie.
Najlepsze suplementy z DMHA znajdziesz na BodyShock.PRO
Źródła:
https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/dta.1852
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC2593006
https://www.nature.com/articles/nrn1406
https://ann-clinmicrob.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12941-015-0090-4