Cytrulina i arginina – skuteczny no booster o kompleksowym działaniu
Wielokrotnie zastanawialiście się pewnie, dlaczego no-boostery mają w składzie podobne dodatki. Mam tutaj na myśli przede wszystkim argininę i cytrulinę, które bardzo często są łączone w boosterach. Arginina w końcu powoduje wzrost tlenku azotu w ciele. Cytrulina z kolei nasila syntezę argininy. Oba suplementy powodują efekt pompy mięśniowej. Czy jest sens łączyć je razem? Czy połączenie cytruliny i argininy nie jest stratą pieniędzy? Wszystko wyjaśniamy w poniższym tekście.
Połączenie cytruliny z argininą w no-boosterach, czy to ma sens?
Przykładem może być tutaj Gold Star Triple X, który posiada w składzie l-cytrulinę z dodatkiem AAKG. Obie substancje należą do grupy no-boosterów. Ich celem jest zwiększenie syntezy tlenku azotu, co powoduje znaczną pompę mięśniową. Tlenek azotu silnie wpływa na naczynia krwionośne. Wykazuje działanie zwiększające ich przekrój, co pozwala na swobodniejszy przepływ krwi [1].
Nie ulega wątpliwości, że krążenie jest jednym z najważniejszych czynników, które wspomagają wzrost masy mięśniowej. To właśnie dzięki naczyniom krwionośnym i krwi, jesteśmy w stanie dostarczać do mięśni tlen, składniki odżywcze. Układ krążenia służy też do odprowadzania metabolitów z organizmu. Co więcej, takie działanie ma również korzyści prozdrowotne. Rozszerzone naczynia krwionośne, to mniejsze obciążenie dla serca, które nie musi podnosić ciśnienia krwi, aby tlen został dostarczony po całym ciele.
Cytrulina jest doskonałym no-boosterem, po co więc arginina?
Badania naukowe udowadniają, że suplementacja argininą i cytruliną daje dużo lepsze działanie. Oba aminokwasy wspomagają silniej syntezę tlenku azotu niż zastosowanie ich pojedynczo. Oznacza to, że oba suplementy dają dużo lepszy efekt pompy mięśniowej, gdy występują razem.
Dlaczego tak się dzieje?
Istnieje kilka mechanizmów, które wpływają na syntezę tlenku azotu w ciele człowieka. Arginina i cytrulina należą do prekursorów tlenku azotu. L-arginina jest jednak tym aminokwasem, który w sposób bezpośredni nasila produkcję tlenku azotu. Po co więc stosować dodatek cytruliny, skoro bezpośrednio zwiększamy syntezę NO poprzez podanie argininy? Tutaj sprawa nam się nieco komplikuje.
Arginina jest rozkładana przez enzym arginazy, który powoduje, że przyjęcie doustne aminokwasu wiąże się ze sporymi stratami [2]. Zanim trafi do krwiobiegu, jej znaczna część zostaje zatrzymana w układzie pokarmowym. Ulega przekształceniu do innych aminokwasów [3]. Z cytruliną jest zupełnie inaczej. Cytrulina jest metabolizowana w nerkach. To właśnie tam ulega przekształceniu do argininy i w ten sposób omijamy działanie enzymu arginazy [4].
Ile argininy jesteśmy w stanie wykorzystać z produktu typu no-booster?
Pewna ilość argininy, jaką konsumujemy w postaci suplementu, zostanie wykorzystana na inne potrzeby organizmu. Jednak część przedostanie się do krwi, gdzie będzie spełniać swoje zadanie, w tym przypadku stymulować pompę mięśniową. Istnieje pewna publikacja naukowa, która wskazuje, że efektywna dawka argininy, która przekłada się na poprawę parametrów wysiłkowych to 6-14 grama [5]. Co więcej, okres półtrwania jest stosunkowo krótki, jednak w zupełności wystarczy, by spełnić swoją funkcję boostera tlenku azotu.
Czy l-cytrulina zastąpi argininę?
Naukowcy, mając na uwadze cykl argininy-cytruliny, jaki przebiega w organizmie człowieka, zaczęli skupiać swoją uwagę, na wykorzystaniu l-cytruliny, jako promotora tlenku azotu. L-cytrulina nie jest tak łatwo rozkładana w żołądku i wątrobie, przez co dociera do nerek i tam jest przekształcana do argininy. Okazało się, że l-cytrulina może skuteczniej zwiększać ilość argininy we krwi, niż sama arginina [6]. Jednak to nie koniec. Jest jeszcze skuteczniejszy sposób zwiększenie pompy mięśniowej, czyli połączenie obu substancji.
Połączenie argininy i cytruliny – reakcja w organizmie
Zastosowanie l-cytruliny może również skutecznie hamować enzym arginazy [7]. Oznacza to, że zastosowanie połączenia z cytruliną w jednym suplemencie skutecznie podnosi wartość samej argininy. Wykonano badanie, gdzie porównano trzy grupy. Grupa pierwsza otrzymywała 2 g argi, grupa druga 2 g cytruliny, natomiast grupa trzecie 1 g argi i 1 g cytru.
Wyniki były na tyle klarowne, że nie można tutaj poddać wątpliwością, że połączenie obu związku wykazało dużo skuteczniejsze działanie stymulujące tlenek azotu, niż przyjęcie suplementów osobno [8]. Podawanie tej samej ilości substancji aktywnych, jednak pochodzących z innych źródeł, pozwalała na podwojenie wyniku. Połączenie aminokwasów skuteczniej również wspomaga wytrzymałość mięśniową organizmu [9].
Jaka dawka przynosi dobre rezultaty?
Wcześniej wspominaliśmy o zastosowaniu argininy w pojedynkę, gdzie jej skuteczna dawka waha się w przedziale 6-14 gramów. W przypadku połączenia obu aminokwasów dawka, która daje dobre rezultaty, zaczyna się od 2 gramów! Brzmi to naprawdę nieprawdopodobnie, jednak tak się dzieje. Możemy więc zaoszczędzić 5 gramów argininy, dodając zaledwie 1 gram cytruliny. To wiele wyjaśnia, dlaczego producenci lubią takie połączenie w no-boosterach.
Podsumowanie i wnioski
Obecnymi czasy dość często gonimy za nowoczesnymi substancjami, a nie doceniamy starszych schematów suplementacyjnych. Wystarczy odrobina wiedzy, aby dużo efektywniej wykorzystać te suplementy, które są na rynku od lat. Co najważniejsze są w pełni przebadane i bezpieczne. Osoby, które spożywają ogromne dawki argininy mogą podnieść jej efektywność poprzez dodanie niewielkiej ilości l-cytruliny i zaoszczędzić na dawkowaniu.
Reviwesuppz PRO TIP
Obecnie na rynku istnieje substancja, która nazywa się Nitrosigine. Jest to opatentowana forma argininy w postaci krzemianu inozytolu argininy. Wykazuje ona dużo silniejsze działanie od klasycznej l-argininy. Nitrosigine wchłania się już po około 15 minutach, a jego okres półtrwania sięga nawet 6 godzin. Gdzie znajdziecie Nitrosigine?
Aż 1,5 grama Nitrosigine znajdziecie w Sick Pump od Naughty Boy. Kolejnym znakomitym no-boosterem jest Hydraulic od Axe & Sledge. Trzecim produktem, jaki polecamy to Pump ONE od Nutraone.
O czym należy pamiętać stosując no-boostery jak cytrulina i arginina?
- Arginina w formie doustnej zatrzymywana jest w żołądku i wątrobie.
- Dodanie cytruliny do argininy hamuje jej rozkład, ograniczając enzym odpowiedzialny za jej metabolizm.
- Połączenie argininy i cytruliny daje dwukrotnie lepszy efekt, niż zastosowanie substancji pojedynczo.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15722114/
- https://academic.oup.com/bbb/article/81/2/372/5955995
- https://academic.oup.com/bbb/article/81/2/372/5955995
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17209193/
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00421-019-04097-7
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC2291275/
- https://academic.oup.com/bbb/article/81/2/372/5955995
- https://academic.oup.com/bbb/article/81/2/372/5955995
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00421-019-04097-7