BETA ALANINE

BETA ALANINE – należy do aminokwasów o działaniu wspomagającym wysiłek fizyczny. Jej główne działanie polega na stymulowaniu poziomu karnozyny. Jest to silny przeciwutleniacz, który posiada wiele ciekawych właściwości. Beta-alanine szczególnie ważna jest dla sportowców trenujących pod kątem wytrzymałościowym. Co więcej, pozwala nam na dłuższy wysiłek, co przekłada się na poprawę możliwości treningowych. Beta-alanina bierze również w cyklu Krebsa. Poprawia zdolności do neutralizowania amoniaku i pozwala na szybszy transport jonów wodorowych. Przekłada się to na szybszą regenerację mięśni między seriami i gotowość do podejmowania przez nie wysiłku. Beta-alanina działa synergistycznie z kreatyną. Warto łączyć oba suplementy na jednym cyklu. 

Beta-alanina potrzebuje nieco więcej czasu, aby w pełni działać. Jak wskazują badania suplement rozkręca się po około 3-4 tygodniach stosowania. Oznacza to, że musimy planować nasza progresję w taki sposób, aby rozpocząć intensywne treningi około 3 tygodnie po rozpoczęciu suplementacji. Beta-alanina dobrze komponuje się z innymi dodatkami okołotreningowymi. Swoje działanie zawdzięcza przede wszystkim wspomnianej karnozynie. Podobnie jak w przypadku kreatyny i atp, karnozyna również kumuluje się w ciele. Działanie to znacznie skraca czas potrzebny na regenerację mięśnia podczas wysiłku. Ciekawym skutkiem ubocznym beta-alaniny są parestezje. Jest to niegroźne, delikatne szczypanie skóry, które niektóre osoby pobudza do aktywności. Nie ma to jednak związku z działaniem stymulowania układu nerwowego.

Beta-alanina głownie stosowana jest jako monopreparat. Znajdziemy zarówno wersje w proszku, jak i wersję w kapsułkach. Również na rynku suplementacji spotkasz wersje smakowe.

Dawkowanie: 6000 mg dziennie. 

beta-alanine dawkowanie beta-alaniny sklep bodyshock.pro